Nem. Nagyon fontos, hogy ellenőrizzük az anyagok összeférhetőségét. Például korábban lakkbenzines festékkel kezelt felületet nem festhetünk nitro bázisú anyaggal, mert az felmarja a régi réteget.
Kérjen szaktanácsot!
Mechanikai és kémiai felületi előkészítés szükséges minden esetben.
Mechanikai előkészítésen a csiszolást, az egyenetlenségek eltávolítását értjük, így érhetjük el, hogy a felület szép sima és egyenletes legyen.
A felület kémiai előkészítése oldószeres (pl. lakkbenzin, nitro hígító) tisztítást, maratást jelent, amivel az esetleges zsíros vagy egyéb szennyeződéseket távolíthatjuk el. Ezután fontos a felület semlegesítése, és következhet az alapozás.
A csiszoló szemcseméretét a kezelendő felület határozza meg, hogy például fa-, fal- vagy fémfelületről van-e szó. Mindig a durvább csiszolótól haladjunk a kisebb szemcseméretű felé a megfelelő visszafinomítás érdekében.
1 liter festékkel általában 6 m2 felületet lehet lefesteni két rétegben. Ez természetesen nagyban függ a festendő felület minőségétől, hiszen minél durvább, egyenetlenebb vagy minél nagyobb szívóképességű a felület, annál kisebb felületetre lesz elég 1 liter anyag.
Fontos ügyelni arra, hogy a kis felületű színkártya színe nagy felületen (pl. egy szoba falán) sötétebbnek hat, így érdemes az elképzelttől egy-két fokozattal világosabb árnyalatot választani a színpalettán.
Az első lépés a festetlen felület glettelése, aztán a glettelt felületet csiszolni kell. Ezután következik a mélyalapozás, melyet a töltőalapozó követ. Az így előkészített és lealapozott felületre vigyük fel a fedőfestéket két rétegben.
Oldószeres festékeknél általában fújás esetén max. 20%-os, míg ecsetelés esetén max. 10%-os hígítás szükséges.
Vízhígítású anyagot (pl. vastaglazúr) vízzel nem lehet elrontani, inkább jól meghígítva, több vékony rétegben kell felvinni azt a felületre, hogy minél jobban beszívódjon.
Falfestékeket általában 5-10%-ban kell vízzel hígítani.
Ha vízzel már meghígítottuk a festéket, akkor már hosszan nem lehet tárolni, mert "beposhadhat".
Ebben az esetben nagyon fontos, hogy a fedőfesték alá saját típusú alapozó festékréteget vigyünk fel, ami egyenletessé teszi a fal szívását, különben a kész falfelület fényfoltos lehet.
Fontos, hogy a festendő felület közeléből távolítsuk el a berendezési tárgyakat, illetve takaró fóliával védjük azt, ami nem mozdítható.
A felület közvetlen környezetét (pl. falfestéskor az ablakkeretet, villanykapcsolót) festőszalag használatával óvhatjuk meg.
Általában elmondható, hogy +5oC felett célszerű festeni, de természetesen minél nagyobb a hőmérséklet, annál hamarabb szárad a felület. A száradási időt a hőmérsékleten kívül a relatív páratartalom is befolyásolja.
A vastaglazúr a fa színét tetszőleges színnel befedi, de a fa erezete, struktúrája látható marad.
Zománcfestéket fa- vagy fémfelületen alkalmazzunk. Színe tetszőleges lehet, és teljesen fed, így homogéb felületet képez.
A kétkomponensű festékekhez megfelelő arányban edzőt is kell keverni, így azok gyorsabban száradnak mint az 1K festékek. A 2K anyagokat éppen a gyors száradási tulajdonságuk miatt elsősorban fújással kell felhordani a felületre.
Keressen minket bizalommal az alábbi elérhetőségeinken és szívesen segítjük Önt személyre szabott szaktanácsainkkal.
Szín-Vonal Üzletház, Tikkurila Festékbolt
Debrecen, Miklós u. 33.
Tel.: 52/456-320
e-mail: info@festekdebrecen.hu